Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej"

łąka    flaga GJ    godło GJMapa gminy Jednorożec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wydarzenia 2007-2008 Pierwsza Statuetka Jednorożca dla Anny Urlich
 - członka S "PZJ"

        11 listopada 2008 r. podczas uroczystości gminnej z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości została wręczona pierwsza Statuetka Jednorożca.
Stowarzyszenie „PZJ” złożyło wniosek do Kapituły o przyznanie jej Annie Urlich urodzonej w Stegnie, obecnie zamieszkałej w Warszawie, która spisała „Legendę o powstaniu nazwy i wsi Jednorożec” oraz  „Wspomnienia stegneńskiej kurpianki”, a także słowa kurpiowskie, tworząc swój słownik oraz powiedzonka miejscowe. Spisała i nagrała dawne piosenki, jakie tutaj dawniej śpiewano.
 Nasza kandydatka została wybrana spośród jeszcze dwóch innych osób i została uhonorowana tym zaszczytnym wyróżnieniem.
Podczas odbierania statuetki Anna Urlich powiedziała, że zawsze była blisko związana z Jednorożcem i Stegną oraz starała się pielęgnować kurpiowską twórczość.

Statuetka 2008Statuetka 2008Statuetka 2008

    Impreza dla dzieci w Budziskach zorganizowana wspólnie
 z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jednorożcu
23 sierpnia 2008
 
    
Dzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień Dziecka

    I Gminny Przegląd Twórczości Artystycznej
    Jednorożec 2008

    11 lutego jednorożeckie gimnazjum gościło młodych artystów z terenu naszej gminy. Przybyli, aby zaprezentować szerszej publiczności swoje talenty recytatorskie, wokalne, taneczne i instrumentalne.
    Prezentacje rozpoczęły się od recytacji wierszy,  gadek kurpiowskich, monologów i skeczów. Były występy zespołowe, np. „Ananasy z III klasy” z Żelaznej Rządowej wystawiły scenki rodzajowe, koło dramatyczne z Małowidza pokazało „Rozwód po kurpiowsku”, a uczniowie kl. III a z Jednorożca wystąpili w monologu „Nieudane ferie”. Maluszki dawały popisy solowe recytując wierszyki, jak np. Ola Gniatkowska z Olszewki. Starsze dzieci przypomniały gwarę kurpiowską w gadkach – m.in. Ania Parciak  z Parciak mówiła o „Babskim utrapsieniu”. Pani Stanisława Ferenc z Ulatowa - Pogorzeli zaprezentowała natomiast własne utwory – piosenki i wiersze, nawiązujące m.in. do aktualnej sytuacji w naszym kraju.
    Następnie  na scenę poproszono śpiewających artystów. Zgromadzoną publiczność podbiła  3 – letnia Kasia Parciak, która odśpiewała dwie kolędy i zrobiła to z wielkim scenicznym obyciem, podobnie jak 5-letnia Patrycja Tworkowska w piosence o dziadku. Nie sposób wymienić tu wszystkich solistek – i tych śpiewających współczesne przeboje, i tych, które wybrały piosenki kurpiowskie. Wszystkie otrzymały gorące oklaski.
    W dalszej kolejności podziwialiśmy grupy taneczne o egzotycznie brzmiących nazwach: „Five Girls”, „Tanz Grupp”, „Hot – Girls”, ale też  „Magiczne dziewczyny” i inne zespoły. Na parkiecie przeważały tańce nowoczesne w różnych układach, ale nie zabrakło pokazów tańców towarzyskich: walca angielskiego, cha - chy i  samby.
    Po emocjach tanecznych przyszedł czas na występy grup i zespołów śpiewaczych, gdzie m.in. „na kurpiowsko nute” zaśpiewały „Młode Kurpie”.
Na przeglądzie nie zabrakło też muzykujących artystów, choć była to najmniej licznie reprezentowana grupa. Na keyboardzie zagrała Ewa Nizielska, rewelacyjne „Niebieskie Nutki” dały popis gry na fletach, a Artur Olbryś i Zbyszek Kulasiński zaczarowali słuchaczy  nastrojowymi utworami granymi na gitarach akustycznych.
 Na koniec swoje talenty wokalne, ale też i aktorskie, zaprezentowały solistki z Jednorożca – dziewczęta z V klasy.
Przegląd udowodnił, że w naszej gminie nie brakuje uzdolnionych artystycznie młodych ludzi. Występujący na scenie pokazali się z jak najlepszej strony. Należą się im wielkie brawa i podziękowania za  udane prezentacje swoich talentów. Takie pochwały  wraz z zachętą do dalszej pracy i rozwoju artystycznego otrzymał każdy uczestnik festiwalu wraz z pamiątkowym dyplomem.
    Pomysłodawcą Przeglądu było Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej, które zorganizowało imprezę we współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury i Sportu w Jednorożcu. Na scenę zapraszali artystów młodzi Przyjaciele – Edyta Rumińska i Artur Brzozowy. W przerwie występów w „kawiarence” można było skosztować pysznych wypieków pań z sekcji kulturalno – oświatowej Stowarzyszenia, wypić kawę, czy herbatę. Dzięki staraniu dyrektora gimnazjum Zygmunta Smolińskiego, uczestnicy Przeglądu mogli posilić się szkolną grochówką. Patronat medialny objął Głos Gminy Jednorożec i Tygodnik Ostrołęcki.
    Mamy nadzieję, że ta forma życia kulturalnego będzie imprezą cykliczną, na stałe wpisującą się w nasz lokalny kalendarz.
                                                                          Teresa Wojciechowska
Przegląd piosenkiPrzegląd piosenki

    Festyn Gminny Baw się razem z nami z udziałem SPZJ
10 czerwca 2007 r.

FestynFestynFestynFestyn
    Stowarzyszenie zorganizowało konkursy: plastyczny Najpiękniejsze miejsca w naszej gminie, turniej wiedzy Szczęsliwy i zdrowy Kurp oraz konkurs Poznajemy dawne przedmioty codziennego użytku.

Wykonanie Janusz Wojciechowski | Prawa autorskie SPZJ