Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej"
logo SPZJ
łąka    flaga GJ    godło GJMapa gminy Jednorożec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Wydarzenia 2016Statuetka Jednorożca 2016 dla kandydata stowarzyszenia
Józefa Jankowskiego

           Zarząd naszego stowarzyszenia po raz drugi zgłosił kandydata naszej organizacji do Statuetki Jednorożca (po raz pierwszy  w 2008 r. dla Anny Urlich). Wnioskowaliśmy o przyznanie tego wyróżnienia – pośmiertnie -  Józefowi Jankowskiemu – wójtowi gminy Jednorożec w latach 1930 – 1937, społecznikowi, żołnierzowi AK i działaczowi podziemia niepodległościowego. Wśród trzech zgłoszonych osób Józef Jankowski uzyskał największe uznanie Kapituły Statuetki.
30 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji Rady Gminy Jednorożec wnukowie śp. Józefa Jankowskiego odebrali to zaszczytne wyróżnienie. Wnuk  Józef Jankowski dziękując członkom Kapituły Statuetki Jednorożca oraz Zarządowi Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” za zgłoszenie kandydatury dziadka i uhonorowanie jego życiowej działalności odniósł się do jego postaci i działalności. Podkreślił, iż był on bezgranicznie uczciwym człowiekiem, ceniącym wolność, honor, miłość do ojczyzny  i rodziny. Stwierdził, że Józef Jankowski może być wzorem dla dzieci i młodzieży w czasach, gdy autorytety przestają mieć znaczenie.
statuetka 2016statuetka 2016statuetka 2016statuetka 2016statuetka 2016statuetka 2016

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
z udziałem S „PZJ”


        11 listopada na Placu Św. Floriana w Jednorożcu odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przygotowaniach do tego święta brali  udział członkowie naszej organizacji. Uroczystość prowadził członek zarządu S „PZJ” Zbigniew Lorenc. Uczestniczyliśmy w niej także - przed pomnikiem oraz w drugiej części – we Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz programie artystycznym w kościele parafialnym.
11 listopada11 listopada11 listopada

Dzień Dziecka

    W imprezie zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka, brali udział mali i młodzi mieszkańcy Jednorożca, Stegny i Drążdżewa Nowego pod opieką rodziców. 1 czerwca na placu przykościelnym zebrała się duża grupa dzieci z rodzin korzystających z pomocy żywnościowej organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”. Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie różnorodne upominki:  piłki, skakanki, paletki, ringa, bańki mydlane, książeczki itp., które zaraz wykorzystali do gier i zabaw. Równocześnie był przygotowany poczęstunek: kiełbaski z ogniska, słodycze i napoje. Odchodząc każde dziecko otrzymało czekoladę. Mali mieszkańcy chętnie korzystają z organizowanych dla nich imprez. Ta okazała się bardzo udanym przedsięwzięciem, którego pomysłodawczyniami i głównymi organizatorkami były panie sołtyski: Jednorożca - Renata Koper i Stegny - Teresa Gładek. Z pomocą przyszło im kilkoro członków Stowarzyszenia. Dziękujemy księdzu proboszczowi Andrzejowi Kronowi za udostępnienie miejsca do zabawy oraz pomoc i życzliwość, a panu wójtowi Krzysztofowi Stancelowi za udział w imprezie.
                                                                                                                                            Teresa Wojciechowska
Dzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień DzieckaDzień Dziecka
Dzień DzieckaDzień DzieckaDzień Dziecka

Sadziliśmy las w ramach akcji

100 MILIONÓW DRZEW DO 2017 ROKU

    Akcja została zainicjowana przez międzynarodową organizację ENO Programme Association z siedzibą w Finlandii. Ma ona na celu zaproszenie jak największej liczby dzieci i młodzieży szkolnej, a także wszystkich chętnych zainteresowanych partnerów społecznych oraz wolontariuszy do wspólnego z leśnikami sadzenia lasu. Ma też na celu promowanie sadzenia rodzimych gatunków drzew w swoich krajach. W akcję tę włączyło się aż 157 państw z całego świata. Dane o liczbie posadzonych drzew są przekazywane do biura ENO w Finlandii. Efektem edukacyjnym ma być wzrost świadomości ekologicznej uczestników oraz kształtowanie świadomych postaw proekologicznych.
    W sobotę 16 kwietnia, przy słonecznej wiosennej pogodzie, grupa 18 członków naszego Stowarzyszenia oraz dwóch synków naszej stowarzyszeniowej koleżanki wybrała się do Przejm na zaproszenie Nadleśnictwa Przasnysz, aby sadzić nowy las. Pod okiem doświadczonych leśników: zastępcy nadleśniczego Grzegorza Tarkowskiego, leśniczego Jacka Szwedy oraz pani Ewy Bartoszewskiej dowiedzieliśmy się, jak poprawnie sadzić drzewka, poznaliśmy tajniki gospodarki leśnej i miło oraz pożytecznie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.
Wraz z mieszkańcami pobliskiego Drążdżewa w ciągu kilku godzin zasadziliśmy około 6800 sadzonek drzewek – sosen i dębów. Nowością był dla nas sposób sadzenia dębów w tzw. placówkach – okręgach o średnicy ok. 1,2 m po 21 sztuk w każdym.
    Po skończonej pracy zostaliśmy zaproszeni pod wiatę w Przejmach, gdzie czekał poczęstunek - smaczna grochówka. Piekliśmy też kiełbaski nad ogniskiem i zwiedzaliśmy leśną izbę edukacyjną.
    Naszą pracę uwiecznili na zdjęciach redaktorzy z lokalnej prasy, a także dwuminutową relację przedstawiła  TVP 3 Warszawa w programie Telewizyjny Kurier Warszawski w niedzielę – 17 kwietnia. Link:  Sadzenie lasu
                                                                                                                                Teresa Wojciechowska

sadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasu

sadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasusadzenie lasu

Na zdjęciach członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”:

1. Jan Opalach, Wiesława Nyśk, Józef Brzozowy, Krzysztof Stancel, Janusz Mizerek oraz nadleśniczy Grzegorz Tarkowski.
2. Janusz Mizerek i Zygmunt Smoliński oraz leśnicy: Ewa Bartoszewska i G. Tarkowski.
3. Maria Komor, Elżbieta Piotrak, Jadwiga Smolińska oraz leśnicy E. Bartoszewska, G. Tarkowski i Jacek Szweda.
4. Teresa Wojciechowska i Krzysztof Stancel.
5. Jan i Monika Opalachowie, Zygmunt Smoliński.
6. Wspólne zdjęcie po pierwszej części sadzenia.
7. Renata Koper, Edward Rumiński, Małgorzata i Kazimierz Kardasiowie.
8. Wiesława i Dariusz Nyśkowie.
9. Maria Komor, Janusz Mizerek, Elżbieta Piotrak.
10. Jadwiga i Zygmunt Smolińscy.
11. Teresa i Janusz Wojciechowscy.
12. Maciuś i Franek Makowscy, którzy byli z mamą Małgorzatą.
13. Poznajemy leśną izbę edukacyjną.
14. W izbie edukacyjnej
15. Wspólna fotografia członków S „PZJ” z leśnikami i członkami ich rodzin.Zabawa karnawałowa dla dzieci

Teresa Wojciechowska

   
W czasie ferii zimowych, w sobotę 6 lutego 2016 r., została zorganizowana zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży z Jednorożca, Stegny i Drążdżewa Nowego. Pomimo że wiele dzieci musiało w tym czasie pozostać w domu z powodu choroby, to w zabawie i tak uczestniczyło ponad 100 młodych ludzi pochodzących z rodzin, które są beneficjentami pomocy żywnościowej z Banku Żywności w Ciechanowie, prowadzonej przez lokalnych działaczy społecznych. Zabawę uświetnił swoją obecnością wójt naszej gminy Krzysztof Stancel. Impreza trwała od godziny 11–tej do 15–tej. Maluszki były pod opieką swoich rodziców, a w konkursie na najmłodszych uczestników zdecydowanie zwyciężyła trzytygodniowa Julka Stancel i starsza od niej - czteromiesięczna Małgosia Roczeń, a w dalszej kolejności: Lenka Król licząca 1 rok i 3 miesiące oraz Oliwka Frąckiewicz – 1 rok i 5 miesięcy.  W trakcie  przeprowadzono inne konkursy z nagrodami. W tańcu na gazecie popisali się: Angelika Stachowska, Piotr Roczeń i Marta Rynkiewicz. Wiele radości i śmiechu dostarczyła zabawa w rybki i rekina pod kolorową matą, a także taniec w parach z balonami. Duża grupa dzieci przystąpiła do konkursu plastycznego, wykonując kolorowe, wesołe prace. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Wszyscy doskonale się bawili przy muzyce, którą zapewnił w tym roku  Konrad Budny i Łukasz Prusik. 
Organizatorzy wyrażają serdeczne podziękowania Dyrekcjom szkoły podstawowej i gimnazjum za udostępnienie hali sportowej. Dziękujemy prowadzącym zabawy dla dzieci: Ewie Tymińskiej i Karolinie Tymińskiej z Drążdżewa Nowego, uczennicom Angelice Opalach i Mai Stancel. Członkom Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”: Monice i Janowi Opalachom, Małgorzacie Kardaś, Zygmuntowi i Jadwidze Smolińskim, Annie Piotrowskiej, Urszuli Bojarskiej dziękujemy za organizację i przeprowadzenie imprezy oraz za pomoc panu Andrzejowi Tworkowskiemu. Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jednorożcu, pana Ireneusza Wilgi i Piekarni „Basta” w Jednorożcu oraz Zakładu Mleczarskiego „Polmlek” w Makowie Maz.


Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” Teresa Wojciechowska
                                                 Sołtys Jednorożca Renata Koper
                                                 Sołtys Stegny Teresa Gładek
                                                 Radny Drążdżewa Nowego Janusz Mizerek

Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016
Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016
Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016Zabawa karnawałowa 2016


Wykonanie Janusz Wojciechowski | Prawa autorskie SPZJ